64bitmi 32 bitmi

Açık 1 cevap 38 görüntülenme altında paylaşıldı Apple iPhone

Merhaba benim bi sorum var herkesin bildiği gibi Apple ın iphone 5s i ipad airi falan 64 bit mimamriye sahip çipve işlerim sistemine sahip android 32bitmiş peki 64 bitin faydası ne 64bitte yapılan office dosyaları falanmı çalışıyor?

1 cevap

0
Temel çalışma prensipleri ile ilgili çok fazla makale olduğu için detaylı yazmıyorum.

64bit işlemci 32bit işlemciye oranla daha hızlı çalışır. Ancak burada kritik olan uygulamalarında 64bit yazılmış olmasıdır. 64bit bir sistemde 32bit olarak yazılmış bir uygulama 32bit hızında çalışacaktır.

Bu durum grafik işleme, oyun, video kayıt ve düzenleme vb. konularda daha hızlı çalışan bir sistemi beraberinde getirir. Ayrıca 32bit işlemciler en fazla 3.5GB ram desteklerken 64Bit işlemciler 256GB ram ile çalışabilmektedir.

Mobil platformda çok ciddi farklar yaratamasada. Slowmotion video çekimi gibi farklılıklar yaratmakta etkin rol oynar. Ancak Apple marketinde bulunan uygulamaların çok azı 64bit yazılmış olduğundan sadece dahili uygulamaları yüksek pefromanstan nasibini alır.

Ofis dosyaları 64bit ile yazılmaz ve yazılmış olsada kullanıcaya çok fazla kullanım değeri yaratmaz. Çok uzun süredir 64bit kavramı piyasada olmasına rağmen en çok fark yarattığı noktalar bilgisayar sunucuları, özel video - grafik işleme programları ve çok nadiren oyunlar oldu...

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Arkadaşlarından yardım iste!

Soru Sor


3,756 soru

4,189 cevap

1,783 yorum

3,187 kullanıcı